POWRÓT DO LISTY ARTYKUŁÓW

Sitodruk – nadal doskonały wybór

29-01-2015
Sitodruk Sukces koszulki HD T sprawił, że skupiliśmy swoją uwagę na nowej technice druku, jaką jest druk sublimacyjny, o którym pisaliśmy w poprzednim artykule. Jednak jedną z pierwotnych i najbardziej uniwersalnych metod ozdabiania odzieży jest nadal sitodruk. Owszem, potrzeba więcej miejsca na maszyny i powstaje większy bałagan niż przy innych technikach, ale efekt końcowy sprawia, że warto.

Sitodruk oferuje wysoką jakość i profesjonalne wykończenie, które jest długotrwałe i dobrze zachowuje się w praniu. Jest to nadal jedna z najlepszych metod zdobniczych przy dość prostych wzorach i dużych zamówieniach, bo im większa liczba, tym niższa cena za sztukę.

Stworzona w oparciu o jedwab

Sitodruk opracowano na początku XX wieku i początkowo stosowano w nim siatkę z nici jedwabnych, stąd nazwa serigrafia (łac. sericum – jedwab). Technika ta polega na nakładaniu farby na porowatą siatkę z nici jedwabnych i odciskaniu jej przez szablon, aby pozostawiła odbicie. Często stosuje się ją do produkcji bannerów, materiałów wspierających sprzedaż i nadruków na tekstyliach. Obecnie siatka jest częściej utkana z nici poliestrowych zamiast jedwabnych, a wzory można tworzyć cyfrowo, jednak podstawowa zasada polegająca na przenikaniu farby przez siatkę jest nadal taka sama.

Wskazówki i porady dotyczące sitodruku

Rozmiar siatki może kosztować Używanie siatki w złym rozmiarze może doprowadzić do zmarnowania pieniędzy przeznaczonych na farbę. Większość drukarni ma swój sprawdzony rozmiar, z którym najchętniej pracuje, ale zawsze trzeba się upewnić, że pracujemy z najlepiej dobranym rozmiarem do danego zlecenia. Jeśli będziesz magazynować siatki w różnych rozmiarach, na dłuższą metę na pewno się to opłaci.

Uważaj na detale

Przykładanie uwagi do detali jest nieodzowne! A spady to właśnie jeden z tych szczegółów, który może mieć duży wpływ na efekt końcowy. Zapoznaj się ze swoim programem i dowiedz się, w jaki sposób może Ci on pomóc ustawić właściwy spad w aktualnym projekcie. Błędy na tym etapie mogą potem słono kosztować.

Zdobienie odzieży metodą sitodruku można wykonać na każdym produkcie z oferty Ies Polska.
POWRÓT DO LISTY ARTYKUŁÓW