Bawełna to podstawowy surowiec, z którego produkuje się koszulki - to dosyć oczywiste stwierdzenie. Na metkach większości z nich znajdziesz hasło 100% bawełny. Ale to, że różne koszulki powstały z tego samego surowca nie oznacza, że każda z nich jest taka sama. Różnią się gramaturą czy typem bawełny. I tutaj dochodzimy do sedna. Zastanawiałeś się kiedyś, co oznacza Ringspun? Czy mówi Ci coś hasło open-end? Jeżeli nie, to znaczy, że ten tekst napisaliśmy właśnie dla Ciebie!
Czy bawełna to po prostu bawełna?
Dlaczego koszulki, które z pozoru są do siebie podobne różnią się w dotyku? Różnica wynika z procesu produkcji. Aktualnie do przędzenia bawełny używa się w zasadzie dwóch metod - bezwrzecionowej (tzw. Open-End) oraz klasycznej (Ring-Spun). W zależności od tego w jakiej technologii powstała przędza, materiał z której jest zrobiona nabiera unikalnych cech.
Ringspun, czyli bawełna czesana.
Poznasz ją nawet z zamkniętymi oczami. W dotyku miękka, po założeniu zwiewna. Skąd biorą się jej właściwości? Odpowiedzią jest stosunkowo czasochłonny proces produkcji, który potrafi trwać nawet pięciokrotnie dłużej, niż w przypadku innych metod. Dzięki temu, że bawełna jest dokładnie oczyszczana i czesana otrzymujemy gładkie, długie włókna, które mają niebagatelny wpływ na jakość i wytrzymałość przędzy. Ponieważ jej struktura jest bardzo zwarta koszulka taka jest w dotyku wyjątkowo przyjemna. Proces produkcyjny bawełny Ringspun sprawia też, że ubrania z niej wykonane są niezwykle odporne, co dodatkowo przedłuża ich żywotność.
Open-end
Bawełna Open-End to najpopularniejszy typ bawełny wykorzystywanej do produkcji koszulek. Proces jej powstawania jest mniej skomplikowany a sam produkt końcowy nieco różni się od uzyskiwanego w technologii Ringspun. Koszulki wykonane z bawełny Open-End mają bardzo małą tendencję do mechacenia się co sprawia, że druk na nich wykonany długo zachowuje swój pierwotny wygląd a sama koszulka nawet po wielu cyklach prania w dotyku jest taka sama jak na początku. Włókna w koszulce z bawełny open-end są nieco luźniej skręcone, co zapewnia doskonałą przewiewność.
Ringspun i open-end - którą wybrać?
Na to pytanie chcemy, byście odpowiedzieli sobie sami. Najlepiej doświadczyć - wtedy dopiero przekonacie się który wariant lepiej nadaje się do Waszych celów. Zapraszamy do wizyty w naszym biurze - stale prowadzimy showroom, w którym możecie z nami porozmawiać i poznać modele z naszej oferty. Adres i wskazówki dojazdu znajdziecie
tutaj.
Chociaż w popularnych, sieciowych sklepach odzieżowych z reguły króluje ringspun, to ostatnio coraz więcej producentów wprowadza do swojej oferty produkty z bawełny open-end. Daje ona nieco ‘vintagowy’ charakter, co chętnie jest wykorzystywane na fali sentymentalnego powrotu do stylistyki lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Popularność tej przędzy przekłada się też na większą dostępność wykonanej z niej koszulek. Mnogość fasonów jest nie do pobicia. Wybierając koszulki z bawełny Open-End mamy też pewność, że przyłożyliśmy rękę do ochrony środowiska - dzięki krótszemu procesowi produkcji zużywa się mniej wody oraz energii. Dodajmy do tego mnogość wersji kolorystycznych i szeroki wachlarz gramatur (Valueweight T - nasz bestseller z bawełny open-end - mamy aż w 33 kolorach!).
Jak już wspomnieliśmy koszulki z bawełny typu ringspun najczęściej znajdziesz w sieciowych sklepach odzieżowych. Jej faktura jest przyjemna w dotyku, doskonale również przyjmuje nadruk różnego typu. Konsumenci z pewnością ten typ bawełny będą kojarzyć ze standardem oferowanym przez większość marek modowych. Ringspun Premium od Fruit of the Loom to nowość w naszej ofercie. To powrót do korzeni i niezniszczalnych produktów, z których znany jest ten producent. Oprócz tego, że jest przyjemna w dotyku jest też bardzo funkcjonalna. Jako jedna z nielicznych na rynku posiada wyjątkową cechę, jaką jest możliwość prania nawet w 60°C. Do tego podwójne przeszycia, taśmy wzmacniające na ramionach z takiego samego materiału i ściągacz z bawełny z domieszką lycry, która zapewnia utrzymanie kroju na długi czas i zapobiega rozciąganiu.
Zarówno ringspun jak i open-end doskonale sprawdzają się jako odzież reklamowa, sportowa, robocza czy po prostu w codziennym użyciu.
Doświadczcie sami, a w wolnej chwili podzielcie się z nami spostrzeżeniami